Kontrowersyjny temat – reinkarnacja

Dla niektórych temat, który dzisiaj poruszę może być trochę kontrowersyjny. Ale nawet jeśli wszystko o czym piszę nie jest prawdą (co jest całkiem możliwe) to i tak konkluzje mogą pomóc ci w codziennym życiu i w staniu się bardziej odpowiedzialnym za swoje życie.
Z punktu widzenia ezoterycznego mówi się, że ludzie dobierają się nieprzypadkowo. Bez względu na to czy już zajmujesz się swoim rozwojem duchowym czy to dla ciebie temat pełen tajemnic,  na pewno słyszałeś już gdzieś określenie:  reinkarnacja. Jeszcze przed urodzeniem, już w momencie inkarnacji, czyli ponownego wejścia duszy w świat fizyczny, człowiek wybiera sobie najważniejsze lekcje, których ma nauczyć się w tym życiu, a także wybiera sobie partnerów, rodziców, przyjaciół i wrogów. A potem całkowicie o tym zapomina i przeżywa to życie jakby było ono zupełnie przypadkowe lub, wręcz przeciwnie, jakby wszystko było całkowicie zależne od jego woli.

Świadkami tych decyzji podejmowanych przez naszą świadomość przed narodzeniem są nasz anioł stróż, przewodnicy duchowi, czasem inne anioły.

Brzmi to niewinnie. Ale konsekwencje są takie, że jeśli ktoś wybierze, że będzie uczyć się akceptacji czy cierpliwości, to lekcje napotykane w tym życiu będą „ćwiczyć” te cechy. Czyli osoba ta napotykać będzie, lub najpewniej zwiąże się z osobą wymagającą wielkiej cierpliwości czy taką, dla której ciągle od nowa trzeba będzie znajdować akceptację i miłość.

Lekcja życiowa polegająca na znajdowaniu i budowaniu swojej mocy osobistej często oznacza, że wychodzi się z miejsca bycia bezsilnym czy słabym. Bo jeśli masz nabywać siłę, to w domyśle oznacza to, że tej siły nie masz lub jest ona niewielka.

Taką lekcję można realizować na różne sposoby, na przykład poprzez znalezienie partnera, który będzie poniżał czy lekceważył, albo nawet ubezwłasnowolniał. Albo poprzez urodzenie się w rodzinie gdzie rodzice wychowują swoje dzieci bardzo twardo, bez skupiania się na ich indywidualności czy osobowości.

Czy „życiowe lekcje” muszą być trudne? Niekoniecznie

Oczywiście możliwe jest też, że taka wewnętrzna siła i moc są budowane w sposób bardziej delikatny – na przykład dziecko jest wychowywane w wspierających warunkach a osoby, które potem w życiu napotyka będą z miłością rozumieć i pomagać na różnych etapach życia.

Brzmi to wszystko bardzo deterministycznie, tak jakby człowiek był skazany na życie w niekomfortowych okolicznościach. I oznacza to też, że nie mamy wolnej woli wybierania sobie dowolnych okoliczności życiowych, partnerów, przyjaciół, etc.

Tak mówią przekazy. Wiele osób traktuje to jako prawdę objawioną a każdą opinię odbiegającą od tej deterministycznej wersji traktują jako nieprawdę, jako New Age’owe gadanie czy naiwność. Jak już powiedziałem, reinkarnacja  a także karma to tematy dość kontrowersyjne.

Posiadacze jedynej racji.

Piszę o tym, bo spotkałem się z tym nie raz. Ktoś kto czuje się ograniczany np. wpływem i nauczaniem Kościoła nagle okazuje się sam drobnym „moralnym” autokratą i posiadaczem jedynej racji.

Piszę wyraźnie, nie wierz ludziom, którzy przekonują cię, że masz cierpieć z powodu jakichś nieokreślonych przeszłych wyborów czy w imię wyższych racji. Żyjemy w czasach gdy każdy człowiek ma prawo a nawet i obowiązek wzięcia odpowiedzialności za siebie.

Wszystko trzeba rozumieć we właściwej perspektywie:
nie wyrok tylko brama do wolności

Nie mówię, żeby negować wszystkie sprawy związane z inkarnacją, wyborami życiowymi, lekcjami. Ale ważne jest, aby to wszystko rozumieć we właściwej perspektywie. Nie jak wyrok – tylko jako brama do swojej wolności.

Więcej napiszę w drugiej części artykułu, bo nie chciałbym aby ten tekst zrobił się za długi. Reinkarnacja czy karma to ciekawe tematy, a chciałbym też napisać o nich w moim ulubionym kontekście – odzyskiwanie swojej mocy i wolności.

Copyright ©2016 Marcin Żarek

 

Koniecznie przeczytaj część drugą tego artykułu:
Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem? Część. 2

 

Może zainteresują cie też inne moje wpisy i artykuły na temat rozwoju duchowego np:

Jak wybierać kamienie cz.1
Twój Anioł Stróż odbiciem Twojej doskonałości.
Umysł a materia
7 przyczyn dlaczego nie realizujemy marzeń
Co daje Matryca Energetyczna?
Inne spojrzenie na problemy zdrowotne

Lapis lazuli – kamień prawdy i mądrości duchowej
Wpływ myślenia na samopoczucie

Akceptacja siebie i Prawo Przyciągania
Prawo Przyciągania – proś a będzie ci dane
Czy jesteśmy produktem naszej przeszłości?
Czarny turmalin – kamień ochrony energetycznej
Kamienie bogactwa i obfitości
Co to są rytuały magiczne i jak z nich korzystać cz-1

 

Photo Credit: Bine Rodenberger via Compfight cc