Wiele lat temu ktoś zauważył, że często robię coś nie dla siebie, tylko w celu bycia zauważonym i uznanym przez inne osoby. I pewnie rzeczywiście tak było.

Ale to jest nasza naturalna ludzka cecha i oczekiwanie, że to co robimy zostanie zauważone i docenione. Szczególnie coś, czemu poświęciliśmy sporo czasu, energii i zaangażowania.

Czy wiesz na czym ma polegać to uznanie i zauważenie?

Nasz umysł jednak nie za bardzo wie w jaki sposób oceniać takie zainteresowanie i docenienie przez innych. Świadomie lub podświadomie oczekujemy zauważenia i pochwały, ale nie zastanawiamy się w jakiej formie ma to następować. A nawet jeśli myślimy o tym, to nie komunikujemy naszych oczekiwań innym ludziom.
A ludzie nie zawsze są tacy wylewni i nie zawsze wyrażają swoje zainteresowanie w widoczny sposób. Wiele osób, pewnie nawet większość osób, pomyśli sobie o tym co robisz, spodoba im się to, ale nic nie powiedzą, nie odezwą się. A ty brak odzewu odbierzesz jako brak zainteresowania albo jako dezaprobatę.

Pytaj o ocenę, pytaj o opinię

Zamiast więc oczekiwać powszechnego uznania, można założyć, że ludzie nic od siebie nie powiedzą. Jeśli więc zależy ci na uznaniu, weź inicjatywę w swoje ręce. Pytaj się ludzi o ich opinię, proś o radę, nawiązuj kontakt. Przy okazji będziesz działał jako ambasador swojej pracy i zbierał dodatkowe żniwo z tego tytułu.

Każdemu potrzebne jest zauważenie i dobre słowo

Zdaję sobie sprawę, że ten temat omawiam bardzo ogólnikowo, bo powyższe słowa mogą się odnosić do czegokolwiek. Do czegokolwiek i do wszystkiego. Ale tak już jest. Ja , ty, wszyscy ludzie którzy nas otaczają, potrzebujemy akceptacji, zauważenia naszych wysiłków, docenienia naszych starań, nawet jeśli coś nie poszło tak jak trzeba. A już na pewno wtedy gdy efekty są widoczne i mają wpływ na otoczenie. Potrzebujemy tego w każdym aspekcie życia – w pracy i w domu.

W pracy i w biznesie

Nie zawsze doceniamy naszych współpracowników. A każdemu potrzebne jest takie uznanie. Nawet na najniższych stanowiskach. Każdy jest człowiekiem i każdy potrzebuje pozytywnej reakcji otocznia na swoje działania.

W biznesie też oczekujemy uznania. Aczkolwiek z tym może być ciężko, bo w naszej kulturze sam fakt dokonania zakupu jest traktowany jako docenienie. Zapłaciłem i to jest docenienie. Ale nic nie kosztuje napisanie maila z pochwałą, powiedzenie kilku słów wyrażających zadowolenie. Na niektórych stronach czy na portalach aukcyjnych są recenzje, ale to staje się trochę mechaniczne i mało autentyczne.

W życiu prywatnym i w domu

W sprawach codziennych też ważne jest docenienie. Przez żonę, męża, dziecko, przyjaciela. Robimy coś z potrzeby serca, ale jeśli ktoś to doceni i podziękuje, to tworzy się dodatkowa wartość.

A w relacjach rodzinnych i przyjacielskich często traktujemy czyjś wysiłek jako rzecz naturalną, oczywistą, nie wymagającą słów pochwały. Może nawet jest to takie oczywiste, że w ogóle tego nie zauważamy. A u drugiej osoby może powstać takie wrażenie że jest się ignorowanym.

Doceniaj, zauważaj, chwal, wyrażaj uznanie

To nic nie kosztuje. Wręcz przeciwnie, w momencie docenienia i zauważenia działania drugiej osoby, tworzysz w sobie podobną energię. Sam będziesz czuć się bardziej doceniony i będzie bardziej prawdopodobne że inni zauważą twoje starania. Oczekujesz docenienia – doceń innych.

 

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

 

 Photo Credit: maf04 via Compfight cc