Jak reagować na krytykę? Nikt nie lubi być krytykowanym. Niektórzy z nas całkowicie się na krytykę uodpornili lub umieją mądrze na nią reagować, ale większość jednak ma jakieś kłopoty w sytuacji gdy ktoś wyraża o nas negatywne opinie.
Pewnie chcemy być akceptowani, szanowani i kochani przez całe nasze otoczenie. Ale najważniejsze tu jest aby akceptować, szanować i kochać siebie samego. Bez względu na to, co inne osoby myślą o nas czy jak oceniają nas i nasze zachowanie.

Dostałem właśnie maila od klientki mojego sklepu internetowego. Tekst maila był następujący: „Nic z waszych produktów nie działa, to marnowanie pieniędzy”.

Przyznam, że w pierwszej chwili zabolało mnie. Potem dokonałem ostrej oceny – „Kim trzeba być żeby za kilka złotych kupić kadzidełka o nazwie „Przyciąganie pieniędzy” i po tygodniu napisać maila do sprzedawcy, że jego produkty nie są skuteczne?”

Po chwili zrobiłem sobie krótki proces z tym związany i wydawało się, że już jest po wszystkim, ale potem zdecydowałem się napisać coś na ten temat. Bo przecież każdy z nas spotyka się co jakiś czas z taką krytyką a mało kto zastanawia się nad tym jak reagować na krytykę.

Więc jak reagować na krytykę? Spójrz na to z takiej perspektywy. Nie musisz się podobać każdemu, nie każdy musi cię lubić. Nie każdy musi być klientem twojej firmy. Twoje perfumy nie muszą zwracać uwagi każdego przechodnia. Nie musisz utrzymywać dobrych kontaktów z każdą osobą którą napotykasz. Owszem, fajnie by było, ale przecież to jest mało prawdopodobne. Możesz starać się najbardziej na świecie, możesz zostać mistrzem świata w przypodobywaniu się innym ludziom, ale zawsze może znaleźć się ktoś kto ma inne zdanie. Świat jest pełen malkontentów i narzekaczy. Zresztą wiele osób może mieć inny gust, inne poglądy, inne oczekiwania i zawsze będziesz dla nich nieatrakcyjny i nieinteresujący.

Bo przecież nie zmienisz drugiego człowieka. Nie zmienisz wszystkich wokół siebie. Gdy ktoś cię skrytykuje lub wyda niepochlebną opinię na temat czegoś z Tobą związanego, to tak naprawdę mówi tylko o sobie. Z Tobą to nie ma nic wspólnego. Jesteś tylko przypadkową /lub nie/ osobą, w której ten ktoś widzi siebie jak lustrze. Każdy widzi coś innego. Każdy widzi w drugim człowieku aspekty siebie. Jest to dla niego okazja aby się czegoś nauczyć, aby dokonać jakiejś zmiany w sobie, w swoim zachowaniu. Ale często jednak jest tak, że ludzie wpadają w taki stan, że obwiniają innych. No i wtedy ta okazja jest zaprzepaszczona. Ale wtedy pojawia się następna osoba i następna okazja aby się zmienić.

Czy zauważyłeś, że ludzie czasem krytykują wszystko i wszystkich, z którymi mają styczność. To właśnie przykłady osób, które zaprzepaszczają okazje aby się zmienić…..

Więc zamiast reagować emocjonalnie na czyjąś krytykę, zdobądź się na obiektywne spojrzenie na całą sytuację, zobacz, że ta osoba mówi tylko o sobie. Nie staraj się usprawiedliwiać, bo to nie masz nic do usprawiedliwienia. To nigdy nie pomoże. Nie staraj się też obwiniać tej osoby, bo wtedy oddajesz jej moc nad swoimi reakcjami. Bądź w sobie, bądź skupiony na swoich celach i na tym co jest dla ciebie ważne. Bądź w swoim sercu, wtedy żadna krytyka nie może cię dotknąć.

 

Copyright ©2016 Marcin Żarek

 Photo credit: OneDollarPhoto.com

Przeczytaj tez inne moje wpisy i artykuły:
Akceptacja siebie. Dlaczego nie jestem taka jak inni?
Problemy to ukryte okazje.