Jak wybrać kamienie?
Wybór wg właściwości i znaczenia

W pierwszej części wpisu „Jak wybrać kamienie” pisałem o wyborze intuicyjnym. Teraz czas na inne metody. Wybór racjonalny to wybór kamieni według ich właściwości i znaczenia. Jest wiele książek, wiele stron internetowych na których możesz poczytać o właściwościach kamieni. Więc jak wybierać kamienie? Każdy kamień jest inny, każdy ma inną energię i może być stosowany w innej sytuacji. Każdy kamień ma swoje aspekty, które w jakiś sposób mogą do człowieka przemówić.

Wybór „racjonalny”

Nazywam ten sposób wyboru kamieni racjonalnym, bo po prostu czytasz książkę, czytasz o kamieniach i na podstawie tych informacji dokonujesz wyboru kamieni. Dopiero potem zastanawiasz się gdzie i w jaki sposób kupić dany kamień.

Sposób bardzo dobry dla osób z podejściem intelektualnym. Jest to w pewnym sensie obejście intuicji, bo wydaje się, że to umysł podejmuje decyzję, ale intuicja też ma pewnie tu jakieś znaczenia.
Czyli nie widzisz kamieni, ich prawdziwego koloru, kształtu czy formy. Podejmujesz decyzję na podstawie tekstu i ewentualnie zdjęcia.
Po prostu masz książkę i ciekawią cię kamienie o jakichś specyficznym zastosowaniach czy właściwościach.

Kamienie rzadkie lub trudno dostępne

Oczywiście, jak to każdej sytuacji, są też potencjalne minusy takiego wyboru kamieni. Może wybierzesz kamień, który jest bardzo drogi, albo bardzo rzadki. W moim sklepie internetowym MagicznaGaleria.pl mam bardzo dużo rzadkich kamieni, ale niektóre z nich są naprawdę trudne do dostania lub bardzo kosztowne więc mamy je w jednym egzemplarzu. I gdy ktoś kupi ten egzemplarz, to na następny może być dostępny dopiero za kilka miesięcy. A czytając w książce o jakimś kamieniu nie podejrzewamy nawet, że może on być bardzo drogi lub trudno dostępny.

Kilka równorzędnych opcji – kupię kamień A, B lub C.

A wystarczy po prostu wybrać alternatywne kamienie. Jeśli nie da się znaleźć pierwszej opcji, można poszukać drugiego kamienia. Czasem właściwości się pokrywają i nie ma znaczenia który kamień weźmiesz do ręki.
Ja wiem, że jak już się nastawimy na jakiś konkretny kamień, to trudno z niego zrezygnować, ale może lepiej od razu ustalić sobie, że jest kilka równorzędnych opcji. Bo najważniejsze jest, aby z kamieni czerpać radość i zadowolenie.
Jest jeszcze jeden minus takiego wybierania kamieni. Jeśli masz dobrą książkę z ciekawymi opisami znaczenia kamieni, to może się okazać, że będziesz chciał kupić wszystkie albo prawie wszystkie. Sam kiedyś wpadłem w taką „pułapkę”. Byłem za granicą i kupiłem kilka książek o kamieniach. I w efekcie wróciłem do domu z walizką pełną kamieni i kryształów.

Jak wybrać kamienie część 1 – przeczytaj część 1 artykułu
Jak wybrać kamienie część 2 – przeczytaj część 2 artykułu
Jak wybrać kamienie część 3 – przeczytaj część 3 artykułu
Jak wybrać kamienie część 4 – przeczytaj część 4 artykułu

Copyright ©2015 Marcin Żarek

Zapraszam też do przeczytania innych moich tekstów:
Weź do ręki kamień
Kamienie na różne sytuacje cz.1
Kamienie na różne sytuacje cz.2
Nowe kamienie
Serpentynit – kamień medytacji i rozwoju
Jak kamienie mogą pomóc w życiu?
Rozmowa z kamieniami
Lapis lazuli – kamień prawdy i wiedzy duchowej