Nasza uwaga jest kierowana na zewnątrz.

Nasze otoczenie wymaga od nas nieustannego kierowania naszej uwagi na zewnątrz. Trzeba mieć świadomość która jest godzina, jaka będzie pogoda, jakie są wiadomości z polityki czy ekonomii, co jest do zrobienia, co powiedział szef, klient czy żona, czego od nas oczekują inni ludzie.
Na ogół nikt nie pyta się czy masz ochotę coś zrobić, czy masz czas, jak się czujesz. Musimy się dostosować i kierować uwagę na innych ludzi i na świat zewnętrzny. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni, wręcz oczekujemy tego.

Uzależnienie od zewnętrznego strumienia informacji z zewnątrz.

Nasz umysł jest uzależniony od tego zewnętrznego napływu informacji. Jeśli ten strumień wysycha, jeśli z jakiegoś powodu jest inaczej niż na co dzień, człowiek może poczuć się nieswojo. Czegoś brakuje.
Uwaga zwrócona na siebie – odczucie pustki.

Umysł chce zawsze mieć tak jak zawsze było do tej pory. Nie lubi zmian. A tutaj nagle jest inaczej. Na przykład – bierzesz urlop i zamiast od rana do wieczora być zalewany informacjami związanymi z pracą, jest cisza. Jest inaczej. Umysł musi coś robić, bo inaczej wariuje. Zaczyna zwracać swoją uwagę też i do środka.

Świat wewnętrzny jest inny niż świat zewnętrzny
tutaj panuje spokój, brak działania, są wglądy w siebie

Ale świat wewnętrzny jest inny niż świat zewnętrzny. Świat zewnętrzny jest związany z działaniem, emocjami, interakcjami. Świat wewnętrzny to spokój, wgląd w siebie, odczucia, brak działania. Umysł tego nie rozumie i interpretuje to jako pustkę. Nawet mamy słowa „zrobić medytację” a nie „być w medytacji”.

W świecie wewnętrznym jeśli następuje jakaś zmiana, to raczej nie jest to proces czy działanie, tylko coś natychmiastowego – wgląd, olśnienie. To się nie dzieje, to się wydarza. A nasze ego traktuje to jako coś nieważnego, ignoruje całą tą sferę, ponieważ oczekuje, że świat wewnętrzny powinien wyglądać tak jak zewnętrzny.

Umysł traktuje nasze życie wewnętrzne jako pustkę

Nasz umysł traktuje nasze życie wewnętrzne jako pustkę. Pustka – bo brak działania, brak procesu, brak ciągu czynności, wyłączenie procesu myślenia.

Umysł jest jak nie niewytresowany koń, który nie usiedzi na miejscu, wyrywa się, chce ciągle tylko biec i robić swoje.

To nie jest złe. Może nie daje nam szczęścia, ale w jakiś sposób daje poczucie sensu. Przynajmniej iluzję poczucia sensu.

Potrzebujemy równowagi.
Skupienia uwagi na świecie zewnętrznym,
ale też i kontaktu z naszym wnętrzem.

Takie skupienie na świecie zewnętrznym utrzymuje nas jednak wyłącznie w tym świecie zewnętrznym i odcina nas od naszego wnętrza. A z wnętrza pochodzą impulsy, które jeśli zauważone, mogą nam wydatnie pomagać w życiu.

Oczywiście, można przeżyć całe życie bez tego, większość ludzi to robi. W naszej kulturze i cywilizacji zatrzymanie i zastanowienie są wręcz traktowane jako słabość. Więc wiele osób po prostu tego nie robi.

Na czym polega sens życia?
Sam musisz na to sobie odpowiedzieć.

Co nie znaczy, że ty masz być taki sam jak otaczający cię ludzie. W końcu sens życia nie polega na ciągłym działaniu, myśleniu, kombinowaniu, mówieniu, etc.

A na czym polega sens życia?

Na pewno wiele osób będzie chciało ci to wytłumaczyć. Wiele instytucji czy organizacji. Ale też pojedynczych osób, którym wydaje się, że odkryli Tajemnicę i muszą cały świat o tym poinformować.

Niestety, nie da się tego nauczyć czytając wpis na blogu, Facebooku lub czytając książkę. Sam piszę różne teksty, ale ich celem jest skierowanie uwagi w nową stronę, zmiana percepcji czytelnika. To tylko pierwszy krok. Prawdziwa nauka odbywa się w każdym z nas indywidualnie. Artykuł może być wyzwaniem, znakiem, ale nauka musi odbyć się w twojej własnej świadomości.

Więc nie uciekaj od pustki,
bo możesz w niej znaleźć nieocenione nauki, mądrości i wskazówki.

Ta pustka, o której piszę, nie musi być niczym zapełniona. Tytuł tego artykułu ” Jak zapełnić pustkę? ” jest trochę prowokacyjny. Bo my nie mówimy tu o pustce, która jest jakimś problemem i której trzeba się pozbyć.

Mówimy o pustce, która jest drogą do naszej mądrości, jest sposobem na osiągnięcie równowagi w życiu. Więc nie trzeba jej zapełniać. Wystarczy jej doświadczać.

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

Photo Credit: hypotekyfidler.cz via Compfight cc