Kim chcesz być za 5 lat?

Co chcę jeszcze w życiu zrobić? Kim chcę być za 5 czy 10 lat? Czy zadajesz sobie takie pytania? Pewnie nie, bo niewiele osób tak postępuje. Ja robię tak sporadycznie, a chciałbym powiedzieć sobie, że robię to regularnie. Ostatnio przeczytałem książkę na temat mocy zdyscyplinowania oraz ważności drobnych rutyn i regularnej pracy z celami.

Jakie są Twoje cele? Jakie są Twoje marzenia?

Jest wiele kursów i książek, które uczą pracować z celami. Ta umiejętność staje się coraz bardziej powszechna. Ale czy rzeczywiście tak wiele osób pracuje regularnie z celami w swoim życiu czy w biznesie?
Jeśli masz swoją firmę, to pewnie spotkałeś się z pojęciem biznes planu. Tworzenia go uczą na kursach, w książkach a banki wymagają go przed przyznaniem kredytu. Ale ilu z nas, małych przedsiębiorców, tak naprawdę używa tego narzędzia? W biznesie jest tak jak życiu – są różne złote zasady których powinno się przestrzegać, są plany, są kierunki działania, ale często gubimy się w gąszczu codziennych problemów, zadań, wyzwań, trudności. I zajmujemy się tym, co akurat w danej chwili wydaje się najważniejszą sprawą, albo tym czym nam się najłatwiej teraz zająć, albo tym co ktoś nam karze zrobić.

Okazuje się, że jednak są osoby, które pracują z celami od lat. Robią to regularnie – nawet codziennie. Mają różne, pozornie skomplikowane, systemy „zarządzania” sobą, swoją firmą i swoim życiem. I to daje im pewną namiastkę kontroli nad swoim życiem. Podczas gdy inni nie mają takiej kontroli w ogóle.

Napisałem namiastkę kontroli, bo nikt nie jest w stanie przewidzieć jak będzie wyglądał cały jego kolejny dzień. Zawsze następują rzeczy nieprzewiane, bo przecież nie żyjemy w próżni. Ale jeśli ciągle masz kontakt ze swoimi wartościami i swoimi najważniejszymi celami, to jesteś w stanie widzieć i robić więcej niż przeciętna osoba. Więcej, wiesz w jakim kierunku prowadzi Cię życie. I jeśli coś nie jest tak jak sobie kiedyś wymarzyłeś, to jesteś w stanie dokonać jakiś modyfikacji. Bo jeśli nie zrobisz tego, to dryfujesz.

Każdy dzień może Cię oddalać od Twojej wymarzonej przyszłości, a przecież tego nie chcesz. Bo to TY jesteś scenarzystą tego filmu i ty grasz w nim główną rolę.

Zainteresuj się pracą z celami. Zrób krok w kierunku większej wolności. Bo to co będziesz robił i kim będziesz za 5 lat zależy od tego co zrobisz lub czego nie zrobisz teraz.

 
Copyright ©2015 Marcin Żarek

 

Photo Credit: James Jordan via Compfight cc