Co chciałbym osiągnąć? Co chciałbym zrobić? Jaki jest mój Wielki Cel?

Z punktu widzenia racjonalnego myślenia należało by dalej postawić sobie pytanie „Co mam zrobić – krok po kroku, aby to zrealizować?”. Ale ja zadam inne pytanie: „Kim muszę się stać aby ten cel osiągnąć? Kim muszę być”.
Zamiast myśleć o tym co musisz zrobić aby zrealizować ten cel, zapytaj się:
Jakim muszę się stać, kim muszę się stać, czego muszę się nauczyć aby to osiągnąć, aby to zrobić?

Nie jestem pierwszą osobą, która zadaje takie pytania. Wiele osób, autorów motywacyjnych uczy o tym od lat.

Ale to pytanie ujawnia całą głębię i złożoność, a może prostotę naszego rozwoju osobistego i naszego życia.

Po pierwsze, pytanie to wychodzi poza nasze ego. A w rozwoju osobistym i duchowym wyjście poza własne ego jest bardzo ważne. Praca z celami często polega na doskonałej współpracy z naszym ego, nasze ambicje i cele często pochodzą właśnie z ego – dążymy do władzy, pieniędzy, mocy, sławy, możliwości wpływania na innych. Oczywiście na ogół nie myślimy o tym otwarcie, nasze ego jest mistrzem w ukrywaniu przed nami takich motywacji. Osoby zajmujące się swoim rozwojem osobistym od jakiegoś czasu pewnie dobrze wiedzą o czym piszę „Kim muszę się stać?” otwiera nas na cały świat, na pole wszelkich możliwości, jest w pewnym sensie bardziej delikatne i daje gotowość na wyjście poza schematy w myśleniu i działaniu.

Poza tym, pytanie to pokazuje że chodzi tu o ciebie, a nie innych ludzi i że to od ciebie, od twojej siły, motywacji i wytrwałości wszystko zależy. Dzięki temu trudniej jest wpaść w pułapkę ofiary, która za swoje niepowodzenia wini innych ludzi – rząd, podatki, sąsiadów, żonę czy inne okoliczności.

Daje to nam moc bycia odpowiedzialnym za siebie i swoje życie. Niekiedy może to być dla nas trudne, sam to wiem z własnego doświadczenia. Ale ta odpowiedzialność to moc skutecznego radzenia sobie w każdych okolicznościach i wychodzenia z każdej sytuacji.

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

Photo Credit: cmoralesweb via Compfight cc