Dobre słowo to więcej niż formalność.  Lepiej powiedzieć jedno dobre wspierające słowo, które pomoże drugiemu człowiekowi niż wygłosić uczoną tyradę neutralnych słów które zostaną zapomniane tak szybko jak zostały wypowiedziane.

Ludzie są stęsknieni za tym, żeby ktoś inny zainteresował się ich życiem, ich sprawami. Czasami nie mają komu się zwierzyć ze swoich problemów czy radości.
Jak często spotykasz gdzieś np. w kolejce do lekarza czy autobusie starszą osobę a ona zaczyna opowiadać ci o swoim życiu jakbyś był jej dawno nie widzianym kuzynem?

Czy w takiej sytuacji należy się odwrócić? Czy może wysłuchać? Przyznam się, że w przeszłości wielokrotnie się odwracałem i udawałem że sprawa mnie nie dotyczy.

Ale co by było gdybym to ja był w takiej sytuacji, że tak bardzo chcę się podzielić z kimś jakąś wiadomością czy wątpliwościami, a przy mnie nie byłoby nikogo kto mógłby mnie wysłuchać?

W dzisiejszym świecie panuje pewna znieczulica. No może nie znieczulica, ale kultura prywatności i „osobności”. Nie interesujemy się sprawami innych ludzi, nie obchodzi to nas. Jasne, że zdarzają się osoby bardzo kontaktowe, które chętnie rozmawiają z ludźmi. Kilka dni temu widziałem sprzedawcę w firmie telekomunikacyjnej, który najpierw z werwą tłumaczył jakiemuś młodzieńcowi różnice techniczne między dwoma markami telefonu a zaraz potem pomagał z zaangażowaniem jakieś kobiecie ustalać hasło abonenckie. I przy okazji rozmawiał z nimi o życiu i świecie. Ale to wyjątek. Większość z nas jest tak zagoniona, że brakuje nam czasu na rozmowy z własnymi dziećmi, co tu dużo mówić o konwersacjach z obcymi ludźmi.

Ale jeśli już tak się zdarzy, że ktoś do nas zagada, ktoś zacznie rozmowę na jakiś nietypowy temat, nie odrzucaj tego. Zastanów się, może jedno dobre słowo, odrobina uwagi i wysłuchania pomoże drugiej osobie nabrać wiary w siebie i w życie a Tobie pozwoli zasnąć dziś w lepszym humorze lub spojrzeć na śpiącą obok ciebie żonę czy męża z większą czułością i zrozumieniem.

A ty, co myślisz na ten ten temat?

A może w komentarzu napiszesz o jakiejś historii z Twojego życia, w której dobre słowo było na wagę złota?

Copyright ©2016 Marcin Żarek

Photo credit: Adobe stock

Przeczytaj inne moje wpisy, np:

Uśmiech i dobre słowo

Zagubiona miłość – pokochaj siebie

Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem?

Jak często mówisz, że kochasz?

Od dzisiaj jestem bardziej delikatny