Myśli wpływają na emocje

Czy zauważyłaś, że gdy po głowie chodzą ci jakieś głupie, bezsensowne, oceniające i krytykujące myśli, to twoje samopoczucie na ogół pogarsza się?  Prawdopodobnie każdy człowiek w pewnym momencie zauważa taką korelację między myślami a samopoczuciem.  Jednak ogromna większość nie wyciąga z tego żadnych wniosków.

Emocje wpływają na myśli

Jest też odwrotnie, gdy wstajesz rano i odczuwasz jakieś dołujące odczucia, smutek czy zmartwienie, to prędzej czy później pojawią się w głowie myśli, które energetycznie będą odpowiadały tym „niskim” emocjom.

Podobnie jest w przypadku dobrych emocji i świetnego samopoczucia. Gdy jesteś zadowolony, gdy patrzysz na świat z satysfakcją, z miłością, z otwartością, to twój umysł tworzy myśli, które są wspierające i dodające radości czy mocy.

Zmiana dominujących emocji spowoduje zmiany w twoim życiu.

Dr. Joe Dispenza, amerykański lekarz, naukowiec, autor i nauczyciel twierdzi, że zmieniając nasze dominujące emocje, zmienimy nasze myśli i, w konsekwencji, zmienimy cały nasz świat.

Joe mówi, że emocje i odczucia są tu podstawowe.  Gdy zmienimy emocje, zmienimy substancje chemiczne tworzone we wszystkich strukturach naszego organizmu i to wpłynie na zmianę naszych myśli. Gdy zmienią się nasze myśli, te nowe myśli będą wpływać w inny sposób na nasze postrzegania i naszą interakcję ze światem. Powstaną emocje inne niż poprzednio. I w ten sposób wychodzi się z tego zaklętego kręgu „te same myśli – te same emocje”.

Oczywiście nie jest to łatwe, bowiem nasz organizm jest na poziomie cząsteczkowym  „uzależniony” od emocji, które były do tej pory dominujące, często lub cały czas pojawiające się w naszym umyśle. Ale od czegoś trzeba zacząć.

Zależności między uczuciami a myślami mogą  czasem być tak mocne, że w momencie gdy pomyślisz o czymś, w ciele natychmiast pojawi się wyuczona, powiązana z tymi myślami emocja.  To dzieje się automatycznie.  Tak wiele razy w naszym życiu następowało łączenie danych myśli z daną emocją, że nasze ciało jakby przejęło kontrolę i od razu uruchamia emocję.

Tak dzieje się w różnych sferach życia i aspektach zachowania. Mamy  automatyczne reakcje na jakieś zjawiska, przedmioty, osoby, słowa, etc.

Potencjał na zmianę.

Automatyczne połączenie myśli i emocji.  Tutaj właśnie tkwi potencjał na zmianę.  Przy odrobinie woli i samoświadomości każdy może zauważyć u siebie takie zależności.   I może je zatrzymać a nawet zmienić.

To automatyczne połączenie działa jak typowy ciąg przyczynowo skutkowy. Powstaje myśl, a nasze ciało już wie co odczuwać.  Możesz siłą własnej woli zatrzymać to działanie.

Po pierwsze, możesz zdecydować /po prostu powiedzieć do siebie, rozkazać/, że dane myśli są związane z jakąś inną emocją, odczuciem w ciele.  Jesteś Panem swojego ciała, a nie odwrotnie.

Gdy regularnie łamie się powiązanie między myślami a jakąś emocją, ten ich wiązek staje się coraz słabszy.  Połączenia neuronowe w mózgu, początkowo bardzo aktywne i silne, staną się coraz słabsze, aż w końcu przestaną być aktywne w ogóle.

Po drugie, możesz zacząć myśleć inne myśli.   Bo to przecież TY tworzysz swoje myśli, a przynajmniej jesteś ich ostatecznym wytwórcą.  Myśli nie powstają wbrew twojej woli.  Bo jeśli uważasz, że twoje myśli nie pochodzą od ciebie i nie masz nad nimi panowania, to po prostu oddajesz swoją moc innym.  Innym ludziom, wydarzeniom, korporacjom, mediom, etc.

Po trzecie. Możesz zacząć tworzyć nowe odczucia i emocje.  I wiązać z nimi nowe myśli, tworzyć swoją własną, nową przyszłość. To nie ważne, że będziesz sobie to na początku wymyślać.

Umysł będzie sobie tłumaczył, że to nie jest prawda.  Ale to co chcesz zmienić też kiedyś nie było prawdą, stało się nią dopiero w wyniku długich „starań”, powstało w wyniku powtarzalnych czynności, myśli i odczuć.

Pora więc proces ten powtórzyć, tym razem będąc w pełni świadomym jego przebiegu i znaczenia. Pora zakodować to czego chcesz w przyszłości, a nie to co do tej pory przeżywałeś.

 

Copyright ©2016 Marcin Żarek

 Foto: Adobe Stock

 

 

Zachęcam do przeczytania innych moich wpisów i artykułów np:

Umysł a materia

Twój Anioł Stróż odbiciem Twojej doskonałości.

Jak wybierać kamienie cz.1

Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem? Część 1

Sesje Matrycy Energetycznej – zauważ zmiany

Odkładanie życia na później

Przesuń łóżko, zmień swoje życie

Prawo Przyciągania – proś a będzie ci dane