Czy zawsze żyjemy i funkcjonujemy zgodnie z naszymi wartościami?

Pytanie to brzmi trochę naiwnie, bo przecież wydawałoby się, że zawsze postępujemy w codziennym życiu w zgodzie z naszymi wartościami.  To wydaje się oczywiste.

Ale czy jest tak na pewno?  Nieraz zdarzało mi się, że miałem tzw. „moralnego kaca”, co w naszym języku oznacza dokładnie to, że postępowałem, zrobiłem coś wbrew moim przekonaniom a szczególnie wbrew swoim wartościom.   I to były sytuacje gdy sobie zdawałem świadomie sprawę z tego zjawiska, gdy obiekcje i wyrzuty sumienia wychodziły „na wierzch” i były zauważalne.
            A ile razy takich sytuacji nie zauważamy i po prostu idziemy dalej, robimy następna rzecz…..

Czy rozpoznajesz  takie sytuacje w swoim życiu?  Czy ma to jakieś znaczenie?

Ile razy czułeś się jakoś „nie w sosie” po zrobieniu czegoś czy po powiedzeniu czegoś?  Część z takich sytuacji to zapewne były sytuacje, w których zrobiłeś coś wbrew sobie, wbrew swoim wartościom.

Jakie to ma znaczenie?  W zasadzie zrobienie czegoś wbrew swoim wartościom, nie jest jakimś wielkim problemem.  Nasz system, nasz organizm sygnalizuje nam potem w jakiś sposób, czy popełniliśmy błąd, że trzeba coś naprawić.  I stąd ten „moralny kac”.  To nasz własny system zabezpieczenia sygnalizuje wyjście poza nasze zasady.

Ale ten system zabezpieczeń nie funkcjonuje po to by nas ukarać, żeby było trudniej w życiu, tylko po to by nam pomóc.  Aby wskazać, że coś było nie tak, że jeśli jest możliwość poprawienie, to trzeba to zrobić. A jeśli nie, to zawsze można potraktować to jako ostrzeżenie na przyszłość, że jeśli w przyszłości w analogicznej sytuacji zrobię to samo, to będę czuł pewien dyskomfort.

Tak więc bardzo dobrze, że taki system zabezpieczenia istnieje.

Nie jest to problem gdy raz, drugi czy trzeci zrobimy coś wbrew swoim wartościom, wbrew sobie.  Nie jest to problem gdy dzieje się tak raz na jakiś czas.  Szczególnie wtedy gdy to zauważamy i korygujemy.

Przy okazji zwróć uwagę, jak łatwo tutaj utożsamiamy swój system wartości z sobą, z „ja”.  Robimy coś „wbrew sobie” oznacza to samo co „wbrew naszym wartościom”.

Co się dzieje gdy CZĘSTO robimy coś niezgodnie z naszymi wartościami?

Negatywny wpływ na nasz samopoczucie i na zdrowie

Gorzej jest, jeśli postępujemy tak stale, gdy ciągle robimy coś co stoi w sprzeczności z naszymi wartościami czy przekonaniami na temat samego siebie i tego jak powinniśmy się zachowywać. Bo jeśli się to powtarza, to zatracamy kontakt ze sobą, stajemy się chorągiewką na wietrze okoliczności, jesteśmy jak kameleon.

I jaki w tym problem, ktoś się zapyta?  Problem polega na tym, że zaczynamy oczekiwać tego, że dalej zachowywać się będziemy wbrew sobie i że będziemy znajdować się w sytuacjach, które narzucać nam będą takie działania.  Zaczniemy myśleć, że tak MUSI być.

A człowiek nie może żyć ciągle w takim zakłamaniu, nie może być ciągle „ w zaprzeczeniu swoich wartości”, bo to działa negatywnie na jego psychikę a z czasem i na zdrowie fizyczne.

Poczucie własnej wartości jest niższe, podświadomie wstydzimy się siebie i swojego zachowania, unikamy pewnych sytuacji, nie otwieramy się przed światem, nie zapraszamy Nowego w nasze życie.  Stajemy się bardziej reaktywni niż twórczy i oczekujemy że w przyszłości będziemy musieli zrobić coś wbrew sobie.  Nic ciekawego z takich oczekiwań pewnie nie wyniknie.

Poza tym, gdy taki brak spójności stanie się częścią twojego pola energetycznego, to ludzie będą to wyczuwać.  Będą wyczuwać, że jesteś osoba niestabilną i że można na tobie jakieś sprawy wymusić, można cię nie szanować.

Więc co robić? –  ważna jest nasza reakcja i świadoma korekta

Co zatem zrobić, aby było lepiej, aby czuć się lepiej w takich sytuacjach?

Przede wszystkim musisz sobie obiecać, sobie samemu, że będziesz działać w zgodzie z sobą, ze swoimi wartościami.

I obiecać sobie, że nawet jeśli przyjdzie taka sytuacja, po której będziesz czuć taki dyskomfort, o którym pisałem (a przyjdzie na pewno),, to wtedy coś zrobisz – skorygujesz swoje zachwianie.

Skorygowanie może mieć różne formy.  Może to być cokolwiek.  Może zmienisz decyzję, może zrobisz coś jeszcze, powiesz komuś „przepraszam” czy cokolwiek innego sytuacja będzie wymagać.

 

Świadoma reakcja jest bardzo ważna.

Obiecaj sobie, że będziesz pamiętać, że twoje zdrowie psychicznie i poczucie spójności jest ważniejsze niż ego czy jakieś chwilowe korzyści.  Bo przecież gdy działamy wbrew sobie, to robimy to dla jakichś doraźnych korzyści.  Takie chwilowe korzyści są albo iluzoryczne, albo szybko przemijają. A ty musisz pozostać sam ze sobą i swoimi konsekwencjami, swoim sumieniem.

Czasem będzie to trudne, bo będzie to oznaczać odmowę lub przeciwstawienie się  czemuś lub komuś.  A ty i osoby z twojego otoczenia jesteście przyzwyczajeni do twojej zgody i „uległości”.  Ale trzeba coś z tym zrobić .Jeśli chcesz lepiej się poczuć i chcesz aby ludzie bardziej cię szanowali, trzeba od czegoś zacząć.  Od małych kroczków. Od drobnych odmiennych decyzji i drobnych korekt w życiu codziennym. A reszta przyjdzie później.

Ćwiczenie.  Lista moich wartości

Możesz wykonać też takie bardziej „formalne” ćwiczenie związane z listą swoich wartości. Usiądź w spokojnym miejscu z kartką papieru i zacznij spisywać listę swych wartości – co jest dla ciebie ważne w życiu.

To mogą być bardzo różne sprawy – praca, poczucie pozytywnego wpływu na inne osoby,  satysfakcja z pracy,  rodzina, czas wolny, seks, bliski kontakt z partnerem, poczucie satysfakcji,  majętność, bogactwo,  podróżowanie, posiadanie jakichś rzeczy,  duchowość,  kontakt z naturą,  poczucie połączenia z innymi ludźmi, etc, etc.

Możesz mieć szereg wartości, rzeczy dla ciebie ważnych.  Ale co to jest – wiesz tylko ty.

Gdy lista będzie już gotowa, możesz przy każdej rzeczy napisać numerek. Numer 1 jako coś najbardziej ważnego, 2 – coś trochę mniej ważnego ale ciągle bardzo ważnego, i tak dalej.  I gdy to już zrobisz, przepisz na nowej kartce listę swoich wartości wg ważności – poczynając od najbardziej istotnych.
Jest to ćwiczenie proste, każdy może je zrobić.  Ale daje nam kilka chwil wyjścia poza nasz typowy sposób myślenia.

Zrób je teraz.  Bo przecież normalnie w ogóle nie mamy czasu czy energii na zwracanie uwagi na te sprawy. Jak odłożysz to na jutro, to najpewniej o tym w ogóle zapomnisz.

Świadomość takich spraw jest bardzo ważna dla każdego – dla księdza, górnika, biznesmena i kucharki. To nasze życie i jego jakość jest zależna od tego jak żyjemy z naszymi wartościami – zgodnie z nimi czy raczej wbrew tym wartościom.

Copyright ©2018 Marcin Żarek

Photo: adobe

Autorem artykułu jest Marcin Żarek – nauczyciel rozwoju osobistego i duchowego, autor e-booków, artykułów i kursów na temat odzyskiwania kontroli nad swoim życiem, rozwijania własnej mocy i  pokonywania ograniczeń.

Zapraszam też na inny mój blog:  blog.MagicznaGaleria.pl

Oraz do mojego sklepu www.MagicznaGaleria.pl – gdzie znajdziesz tysiące kamieni, w tym wiele nieznanych i bardzo rzadkich, Feng Shui, aniołami, talizmanami i innymi niespotykanymi rzeczami z dobrą energią.

Może zainteresują Cię także inne moje teksty na tym blogu np:

Kamienie na miłość

Sesje Matrycy

Kamienie bogactwa i obfitości

Czy jesteśmy produktem naszej przeszłości?

Czarny turmalin – kamień ochrony energetycznej

Chińska żaba finansowa – symbol bogactwa

Jak poczuć się lepiej w natłoku myśli czy w stresie – 12 sprawdzonych sposobów

Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem? Część 1

Nowe kamienie reakcją na zmiany w naszym świecie.

Malachit – kamień transformacji i dobrej zmiany

Prawo Przyciągania: nasze myśli i emocje tworzą nasz świat

Anioły – kurs internetowy. Jak kontaktować się z Aniołami

Sukces, bogactwo i obfitość – kurs internetowy