Miałem dzisiaj ciężki dzień. Pracuję nad swoimi reakcjami i przekonaniami od lat, ale Wszechświat w całej swojej mądrości daje mi różne nowe wyzwania.

Dzisiaj to była rozmowa telefoniczna z osobą która po raz kolejny używała treści z moich stron bez mojego pozwolenia.

Dałem się niestety ponieść emocjom. Widocznie te sprawy są w jakiś głęboki sposób zakotwiczone, ciągle mam przekonania, które wymagają zmiany. Może nie dałem tej osobie przestrzeni na wyjaśnienie czy korektę, przy pierwszej okazji zacząłem być niemiły i nawet obraźliwy. Byłem tak pewny swojej racji, że dałem się ponieść emocjom i nie zauważyłem w tej osobie człowieka radzącego sobie z życiem najlepiej jak może.
W efekcie bardzo się zdenerwowałem i miało to wpływ na cały mój dzień. Lekcja dla mnie jest oczywista, dostrzegłem ją. Ale nie o tym chcę napisać.

Otóż zauważyłem, że ta osoba sprawiała wrażenie jakby w ogóle nie rozumiała o co mi chodzi. Najpierw myślałem, że udaje. Ale po fakcie stwierdziłem, że jej sposób widzenia świata jest tak inny, że aż trudno uwierzyć, że zajmujemy się podobnymi tematami. Na swój sposób ona pewnie myślała, że ma rację, a ja jestem osobą agresywną i niemiłą.

I wtedy doszedłem do wniosku o którym pisze poniżej.

Nawet w sytuacji gdy na pierwszy rzut oka widać, że mamy rację, może się okazać, że druga strona ma inny punkt widzenia i jej świat jest zupełnie inny.

Czyli można mieć rację i zarazem jej nie mieć. Racja nie jest bowiem jakąś obiektywną wartością. Racja zależy od punktu widzenia, racja zależy od przekonań.

Owszem, żyjemy w świecie, który musi mieć jakieś obiektywne wartości i zasady, i tu przestrzeń na sprzeczne racje jest niewielka. Ale i tak koniec końców jest tak, że patrzymy na życie przez pryzmat swoich własnych przekonań i wartości, i w ten sposób lądujemy w świecie gdzie racja jest sprawą indywidualną i subiektywną.

A ty, co sądzisz na ten temat?

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

 

Photo Credit: ragnar1984 via Compfight cc