Oczekiwania – dążenie do perfekcjonizmu

Żyjemy w świecie, w którym dąży się do perfekcjonizmu, w którym panuje kult ludzi zdrowych, sprawnych, odnoszących sukcesy, uporządkowanych, zawsze zadowolonych i uprzejmych, posiadających udane związki i szczęśliwych w każdym aspekcie życiowym. Takie są przynajmniej oczekiwania.

Oczekiwania – często nierealne

Od pracownika oczekuje się efektywności, uczciwości, pracowitości, etc.  Od żony oczekuje się miłości, poświęcenia, opiekuńczości, pracowitości czy seksowności.

Można by tak wymieniać różne role społeczne i do każdej dostosować szereg cech, które są powszechnie oczekiwane od danej osoby.

Oczekiwania jako puste słowa?

Ale co to znaczy być pracowitym?  Albo kreatywnym?  Przecież to są koncepcje całkowicie oderwane od rzeczywistości.  Jak można powiedzieć że ktoś jest kreatywny a ktoś inny nie jest?   No dobrze, jest tak, że jedna osoba sprawia wrażenie bardziej kreatywnej, ma zawsze różne pomysły i jest niestandardowa w swoich zachowaniach, często znajduje jakieś nietypowe elementy w różnych systemach, albo jest po prostu bardzo twórcza – dużo pisze, maluje, komponuje.

Ale z drugiej strony ktoś inny może być kreatywny tylko w pewnych kontekstach lub tylko w niektórych okresach swojego życia.  A my oczekujemy, że zawsze będzie taki sam.

Moje własne oczekiwania wobec siebie – sprzed lat

Ja zawsze byłem postrzegany przez innych i przez siebie samego jako osoba kreatywna.  Można powiedzieć, że kreatywny to moje drugie imię.   Ale patrząc z perspektywy czasu widzę, że uważając siebie za taką osobę robiłem sobie czasem krzywdę.   Bo były takie momenty, że nie miałem w sobie żadnej kreatywności.  Były to czasem nawet nie momenty, ale długie okresy.  A ja biłem się z myślami i obwiniałem sam siebie za to, że nic nie robię, nie wymyślam nic nowego, że jestem jakby w stagnacji.  Tak właśnie o sobie myślałem o sobie – że jestem w stagnacji.

Nadmierne oczekiwania wobec siebie jako źródło kryzysu?

Ale to nie była prawda. Zawsze w moim życiu coś się działo.  Nie było żadnej stagnacji.  To tylko ja narzucałem sobie tą koncepcje siebie , jaki powinienem być i w jaki sposób powinienem działać czy zachowywać się.  To mój umysł zaszufladkował sobie mnie jako osobę kreatywną i połączył z definicją tego jak powinna zachowywać się osoba kreatywna. Stałem się niewolnikiem własnego ego. I powiem szczerze, że dopiero całkiem niedawno zdałem sobie z tego sprawę.

Oczekiwania – raz na górze raz na dole

Człowiek nigdy nie jest w takim samym stopniu aktywny i nie jest w stanie przez długi czas być na najwyższym poziomie, czegokolwiek – aktywności, piękna, zdrowia, kreatywności, pracowitości czy potencjału intelektualnego.

Ze wszystkimi tymi naszymi cechami i zachowaniami jest jak z wykresem sinusoidy.  Raz się jest na górze by potem być na poziomie średnim, a za jakiś czas nawet w obszarach „niższych”.  A potem znowu wznosimy się na nasze wyżyny.

Życie jest procesem, w którym nic nie jest do końca oczywiste i przewidywalne

Życie jest procesem.  Życie jest zmienne.  Nie oczekujmy od siebie ani innych ludzi stałości.  Raz będzie tak, a innym razem inaczej.  I oczywiście można się starać to zmienić, ale nic na siłę.

Żyj z pasją, rób rzeczy najlepiej jak potrafisz.  Ale rób to po prostu najlepiej jak potrafisz w danej chwili.  I jeśli to „najlepiej” nie jest takie jak miesiąc temu czy rok temu, to nie obwiniaj się za to i pamiętaj, że to jest po prostu taki życiowy proces.

Możliwe że za jakiś czas powrócisz do poprzedniej sprawności i wtedy będziesz mógł z większym zrozumieniem spojrzeć na siebie teraz.

 

Copyright ©2017 Marcin Żarek

photo: adobe stock

Zapraszam do przeczytania także innych moich artykułów i wpisów
na temat duchowości i ezoteryki np:

Jak wybierać kamienie cz.1

Umysł a materia

Twój Anioł Stróż odbiciem Twojej doskonałości.

Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem? Część 1

Sesje Matrycy Energetycznej – zauważ zmiany

Odkładanie życia na później

Przesuń łóżko, zmień swoje życie

Prawo Przyciągania – proś a będzie ci dane

Czy dążenie do bogactwa to grzech?

Anielska cierpliwość

Związek między myślami i emocjami

Co daje matryca energetyczna?

Dr Joe Dispenza – fragment kursu

Nowe kamienie reakcją na zmiany w naszym świecie.

Kamienie bogactwa i obfitości

Malachit kamień transformacji i dobrej zmiany