Prawda uniwersalna jest fikcją – nie ma czegoś takiego

Jedyna prawda nie istnieje.  Jeśli ktoś tak twierdzi, to po prostu jest w błędzie.  Na każdy temat można mieć różne zdania i wszystkie one mogą mieć ugruntowanie w jakiejś rzeczywistości.  Wszystkie mogą być oparte na prawdzie.
Wszystko zależy od punktu widzenia. A punktów widzenia może być tyle ile osób myślących na dany temat.

Postrzeganie świata, jego interpretacja i także rozumienie co jest a co nie jest prawdą, zależą od naszego systemu przekonań, wartości i od naszych filtrów.

Właśnie przeczytałem na Internecie czyjeś krytyczne komentarze na temat duchowości i aniołów w wydaniu Doreen Virtue.  Pomyślałem sobie przez chwilę.  No tak, w pewnym sensie to prawda, ta osoba ma jakąś rację.

Ale czy samo posiadanie racji czy posiadanie takiego wrażenia, że ma się rację, jest wystarczające do tego aby innych pouczać czy krytykować?  Na pewno nie.

W wielości różnych dostępnych racji na jakiś temat wybieram taką która daje mi największą wolność wyboru.  Bo taka racja, która wybór ogranicza, to jest po prostu ograniczoną racją.  Szukam też takich prawd, które dają jak największą wolność wyboru innym ludziom.

Prawda – jak najmniej zasad

Nie zrozum mnie źle.  Nie chodzi mi tu o lenistwo czy niechęć zmieniania swojego zdania. Chodzi o pewne podstawowe wartości, które tworzymy w procesie rozwoju osobistego czy rozwoju duchowego.  W nauczaniu tolteckim, z którym jestem związany, jak i w wielu innych tradycjach ezoterycznych, dążymy do takiego stanu w którym jest jak najmniej zasad i, co za tym idzie,  jak najmniej ograniczeń.

Oczywiście zawsze są jakieś granice takiego podejścia.  Granice dotyczą głównie sfery moralnej i takich spraw jak np. nie szkodzenie innym ludziom.

Więc w takim stanie, gdzie jest jak najmniej zasad, jest miejsce dla różnych punktów widzenia i dla różnych poglądów.  I nie znaczy to, że gdy ktoś ma inne widzenie jakiejś sprawy, to ma mniejszą lub większą rację. Po prostu widzi Prawdę z trochę innego punktu widzenia, z innej strony.  Natomiast my nie mamy obowiązku przyjmowania czyjejś prawdy bez żadnej analizy czy „na wiarę” tylko dlatego, że komuś się wydaje że ma rację i że jego Prawda jest obowiązująca.

Tylko w szkole są takie sytuacje, że jest jedna prawda, jedno rozwiązanie dla każdego zadania i uczeń musi się tego nauczyć.  Ale na szczęście już nie chodzimy do szkoły i możemy być bardziej otwarci na świat.

Prawda w życiu codziennym

To o czym piszę tutaj dotyczy nie tylko rozwoju osobistego. To dotyczy nas wszystkich w każdej codziennej sytuacji w naszym życiu.  To są pewne podstawowe rzeczy.

Kto decyduje o tym jak wyglądać ma twoje życie?

Czy to jesteś ty czy twój partner? A może sąsiedzi. A może jeszcze ktoś inny?

Czy twoja prawda jest dla ciebie inspiracją i na niej opierasz swoje decyzje i swoje życie?

Czy raczej jest to prawda innych osób?

Czy chcesz poddać się woli osób, które twierdzą że wiedzą lepiej od ciebie jak masz przeżyć swoje życie?

Osób, które uważają, że ich prawda jest lepsza od twojej, że ich racja jest decydująca, bo jest prawdziwa?  Przecież to brzmi jak szaleństwo.

Nasza własna prawda

Przecież sami jesteśmy na tyle mądrzy, w naszej czasami ograniczonej, ale zawsze mądrości, żeby samemu podejmować własne decyzje i wiedzieć co jest dla nas złe a co dobre.

A inni niech podejmują swoje własne decyzje.  Biorąc pod uwagę własna prawdę i własne racje.

Możliwe, że decyzje te będą całkiem inne od twoich, ale oni mają do tego prawo.

 

Copyright ©2016 Marcin Żarek

photo credit: Adobe stock

 

Zapraszam do przeczytania także innych moich artykułów na temat duchowości i ezoteryki np:

Jak wybierać kamienie cz.1

Umysł a materia

Twój Anioł Stróż odbiciem Twojej doskonałości.

Czy ludzie wybierają swoje życie jeszcze przed urodzeniem? Część 1

Sesje Matrycy Energetycznej – zauważ zmiany

Odkładanie życia na później

Przesuń łóżko, zmień swoje życie

Prawo Przyciągania – proś a będzie ci dane

Czy dążenie do bogactwa to grzech?

Anielska cierpliwość

Związek między myślami i emocjami

Co daje matryca energetyczna?

Dr Joe Dispenza – fragment kursu

Nowe kamienie reakcją na zmiany w naszym świecie.