Piszę te słowa w sobotę, moim przydomowym ogródku, w czasie ogromnych upałów – 33 stopnie Celsjusza. Jestem ukryty w ostatnim skrawku cienia i wspomagam się zimnymi napojami.

A w ogródkach sąsiadów wre praca. Starsza pani z lewej strony wyrywa chwasty i coś dłubie w ziemi. Sąsiad z prawej zabrał się za naprawianie domku gospodarczego, a dalej ktoś zaczyna piłować drewno na przyszłą zimę. Gdy wsłuchać się głębiej, zauważam jeszcze dwa osobne źródła odgłosów piłowania. Wszystko to są osoby ze starszego pokolenia – maja po 65 – 75 lat.
I tak się zastanawiam, czy oni są jacyś inni ode mnie? Czy może to ja jestem jakiś odmienny? A za chwile olśniło mnie. Przecież moja mama jest taka sama, mój teść też. Nie potrafią usiedzieć na miejscu, zawsze muszą coś robić, są na emeryturze od lat, ale ciągle są zajęci i mają jakieś rzeczy do załatwienia. Chyba po prostu definiują się poprzez działanie, poprzez swoje działania w zewnętrznym świecie i poprzez te działania postrzegają siebie i swoją wartość.

Wiem, że uogólnienia nie zawsze są prawdziwe i że mogą wynikać z subiektywnego punktu widzenia osoby wydającej te osądy. Ale chyba starsze pokolenie jest takie z zasady. Osoby z mojego pokolenia mogą tak się zachowywać, ale nie zawsze. Natomiast najmłodsze pokolenie – obecnych nastolatków czy dwudziestolatków – zachowuje się jakby na niczym im nie zależało, siedzą przy komputerze czy na smartfonie i na ogół trudno ich zmusić do działania czy jakiegokolwiek większego wysiłku.

I nie jest to ani źle ani dobrze.

Ale żeby nie było wątpliwości, to co napisałem nie ma nic wspólnego z wartościowaniem. Każde pokolenie żyje w taki sposób w jaki było wychowane i dostosowuje się do własnego świata.
Napisałem, że starsze pokolenie definiuje swoją wartość poprzez działanie, bo w takim świecie żyją. Pokolenie naszych dzieci żyje w innym świecie i dlatego inaczej widzi siebie i swoją wartość. Jeśli ktoś nie rozumie tego, to zaczyna osądzać i krytykować – starszych albo młodszych.

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

 Photo Credit: xflickrx via Compfight cc