Nie mamy czasu na bycie uważnym –
na prawdziwą uwagę poświęconą drugiemu człowiekowi

Mam na dzisiaj dla ciebie zadanie. Uśmiech i dobre słowo. Powiedz kilku osobom jakieś miłe słowa. Nie musi to być nikt szczególny, może to być ekspedientka w sklepie, kolega w pracy czy osoba przypadkowo spotkana w windzie.

Szybko wstajemy z łóżka, wrzucamy do gardła śniadanie i śpieszymy się do pracy. W pracy nie ma czasu na pogaduchy /no może czasami jest/, a nasze kontakty z innymi ludźmi ograniczają się do sprawdzenia czegoś na Facebooku czy ewentualnie dodaniu jakiegoś wpisu czy komentarza albo pochwaleniu się zdjęciem z ostatniego wypadu na weekend.
A jeszcze nie tak dawno temu było inaczej. Pamiętam moje wyjazdy za granicę sprzed lat – do Grecji czy do małych miejscowości w Niemczech czy w Anglii. Wszędzie ludzie widząc mnie rano mówili good morning czy Guten Morgen. Pamiętam że już wtedy uderzało mnie to – jako młodego chłopaka, jak oni mogą do mnie odzywać się, skoro mnie nie znają? Dopiero po czasie wpadłem na to, że oni są po prostu mili, życzliwi i uprzejmi. Widząc kogoś, poświęcają mu uwagę i mówią parę miłych słów.

1. Dzisiaj uśmiechnij się do kilku osób – zupełnie bez powodu.

Ale wróćmy do planu na dzisiaj. Dzisiaj obiecaj sobie, że uśmiechniesz się do kilku osób. Bez przyczyny. I zobacz jak te osoby zareagują. Założę się że większość z nich też uśmiechnie się do ciebie. Ja wiem, jeśli jesteś kobietą to może to wyglądać dziwnie, czasem jak flirtowanie. No to uśmiechnij się do innych kobiet. To może będzie łatwiejsze. Podziel się swoim uśmiechem i jeśli dzisiaj masz dobry humor, to też swoim dobrym nastrojem. A jeśli nie masz dobrego humoru, to może gdy ktoś uśmiechnie się do ciebie, to właśnie to sprawi, że twoje samopoczucie się poprawi.

2. Powiedz kilku osobom coś miłego – zupełnie bez powodu.

I druga rzecz – powiedz kilku osobom cos miłego. To może być cokolwiek – może mały komplement związany z ubiorem czy wyglądem, może coś o pogodzie, a może pytanie o rodzinę czy o jakąś inną sprawę. Może po prostu powiedz tak jak ja przed chwilą barmance w kawiarni :”widzę, że jest Pani zmęczona, ja też, taki jest dzisiaj dzień” . Odpowiedzią był uśmiech i rozbłyska w oczach u tej zmęczonej i przybitej dziewczyny. Pomimo, że to nie było w sumie nic pozytywnego, trochę narzekania. Ale ktoś ją zauważył i powiedział coś innego, coś nie związanego z kawą. I o to właśnie mi chodzi, o zauważenie drugiego człowieka i poświęcenie mu trochę uwagi.

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

 

Photo Credit: [puamelia] via Compfight cc