Jedna książka, jeden kurs, jedno zdanie może zmienić życie na lepsze. Brzmi to górnolotnie, ale taka jest prawda. Jesteśmy istotami uczącymi się przez całe życie ale nie tylko linearne nauczanie jest w stanie na nas wpłynąć. Czasem uczestnictwo w jakiejś rozmowie otwiera nam oczy na coś czego nie nigdy do tej pory nie zauważyliśmy.

Świat jest wielopoziomowy i nieograniczony. Czasem coś stoi przed naszymi oczami, a nasze oczy nie są przyuczone do zauważenia czegoś takiego. Zauważamy tylko to, czego zostaliśmy nauczenia postrzegać.

Dlatego tak ważne jest być otwartym na świat i na innych ludzi. Ważne jest rozmawiać z ludźmi i zauważać ich. Przez zauważanie mam na myśli naprawdę zobaczenie jaki jest i w jaki doskonały na swój sposób żyje.

Każdy człowiek myśli i działa na swój własny sposób. Każdy postrzega rzeczywistość trochę inaczej. I takie rzeczy jesteśmy w stanie dostrzec. Rozmawiając z kimś, słuchając jego wykładu, słuchając jego wyjaśnień, widzimy że widzi on świat w odmienny sposób niż my. Słuchając jego słów możemy zauważyć jakiego słownictwa używa, jakich metafor, w co wierzy i jakie ma przekonania.

Dlatego warto jest słuchać rozmów ze znanymi ludźmi, biznesmenami, artystami, działaczami, nauczycielami. Warto jest szczególnie zainteresować się osobami ze sfery, którą ty jesteś szczególnie zainteresowany.

Warto jest czytać książki. Bo czytając książkę w pewnym sensie przebywamy w świcie jej autora, mamy możliwość patrzenia na świat jego oczami. Przynajmniej trochę. Też przecież widzimy napisane słowa, a między słowami możemy zauważyć przekonania autora, który je napisał. To może zmienić życie.

Podobnie warto czytać artykuły, jak ten. Pisząc moje teksty myślę, że są na świecie osoby dla których moje słowa mogą być odkrywcze. I nawet jeśli jest to tylko jedna osoba, to jest super.

Jedno zdanie czy jedno słowo może zmienić całe nasze życie. To prawda. Doświadczyłem tego wiele razy na własnej skórze. Czasami zmiana perspektywy i punktu widzenia jest tak znacząca, że stanowi dla nas wielki odkrycie. Amerykańska nauczycielka duchowa Caroline Myss stwierdziła kiedyś, że w każdej chwili możliwe jest całkowite przewartościowanie i zmienienia naszego dotychczasowego życia. Wszystko to jest możliwe w jednej chwili. Teraz.

Photo Credit: muha… via Compfight cc