W każdej życiowej sytuacji jest możliwość wyboru. My po prostu różnorodności wyboru nie zauważamy albo z niego nie korzystamy.

Są sytuacje, w którym wiemy że można myśleć, działać czy reagować inaczej, ale jesteśmy po prostu za leniwi aby to zrobić. Myślimy, że i tak by to nic nie dało.

Takie działanie i myślenie w inny sposób rzeczywiście może wymagać wysiłku, silnej woli czy chęci wyjścia na nieznane pole. I w takiej sytuacji większość z nas po prostu rezygnuje. Jesteśmy wytworami społeczeństwa konsumpcyjnego, w którym jesteśmy fizycznie uzależnieni od stanu w którym jesteśmy.

Zrobienie czegoś innego to jest jakby heroizm. A przecież były czasy gdy ryzykowało się życie aby polepszyć swoje warunki bytowe lub walczyć o wolność. Niektórzy ludzie wciąż potrafią to zrobić. I dla nich dzieją się cuda.

Jesteśmy zepsuci uzależnieniem od wygody i komfortu. I nawet wtedy gdy narzekamy, gdy nam się coś nie podoba, to wtedy zrobienie czegoś jest większym dyskomfortem niż pozostawienie spraw nie zmienionych.

Narzekamy i krytykujemy, ale zrobienie czegoś dla siebie jest zbyt wielkim wyzwaniem.

To co możemy zrobić to tylko kliknąć w jakąś ikonkę albo zostawić komentarz.

To dlatego techniki rozwoju i zmiany, które wymagają jakiegoś wysiłku, regularności czy dyscypliny nie są tak bardzo popularne. Zrobić medytację raz można, dwa razy – też. Ale robić to codziennie przez 10 miesięcy? To nie do pomyślenia dla wielu z nas.

Sam zmagam się z tym demonem lenistwa i z przyzwyczajeniem ciała do inercji. Ale mam w sobie tą moc, która nakazuje mi działać dla mojego najwyższego dobra. Czasem jest ciężko, ale to wrażenie mija.

Ty też masz taką moc w sobie, tą mądrość, która wie że jesteś większa niż twoje przyzwyczajenia, tą siłę która pozwoli ci wyjść w nieznane z pewnością, że wszystko jest dobrze. Ale to też jest tylko wybór – twój wybór.

 

 

Copyright ©2015 Marcin Żarek

 

 

Photo Credit: The Nick Page via Compfight cc